acondicionar

Kullanım örnekleri

acondicionar
condition
icon arrow

condition

Phonetic: "/kənˈdɪʃən/"

Part Of Speech: noun


Definition: A logical clause or phrase that a conditional statement uses. The phrase can either be true or false.


Definition: A requirement or requisite.

Example: Environmental protection is a condition for sustainability.   What other planets might have the right conditions for life?   The union had a dispute over sick time and other conditions of employment.


Definition: A clause in a contract or agreement indicating that a certain contingency may modify the principal obligation in some way.


Definition: The health status of a medical patient.

Example: My aunt couldn't walk up the stairs in her condition.


Definition: The state or quality.

Example: National reports on the condition of public education are dismal.   The condition of man can be classified as civilized or uncivilized.


Definition: A particular state of being.

Example: Hypnosis is a peculiar condition of the nervous system.   Steps were taken to ameliorate the condition of slavery.   Security is defined as the condition of not being threatened.   Aging is a condition over which we are powerless.


Definition: The situation of a person or persons, particularly their social and/or economic class, rank.

Example: A man of his condition has no place to make request.

icon arrow

condition

Phonetic: "/kənˈdɪʃən/"

Part Of Speech: verb


Definition: To subject to the process of acclimation.

Example: I became conditioned to the absence of seasons in San Diego.


Definition: To subject to different conditions, especially as an exercise.

Example: They were conditioning their shins in their karate class.


Definition: To place conditions or limitations upon.


Definition: To shape the behaviour of someone to do something.


Definition: To treat (the hair) with hair conditioner.


Definition: To contract; to stipulate; to agree.


Definition: To test or assay, as silk (to ascertain the proportion of moisture it contains).


Definition: (colleges) To put under conditions; to require to pass a new examination or to make up a specified study, as a condition of remaining in one's class or in college.

Example: to condition a student who has failed in some branch of study


Definition: To impose upon an object those relations or conditions without which knowledge and thought are alleged to be impossible.

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.