kaju fıstığı

Kullanım örnekleri

kaju fıstığı
cashew apple
icon arrow

cashew

Phonetic: "/kəˈʃuː/"

Part Of Speech: noun


Definition: A tree, Anacardium occidentale, native to northeastern Brazil, now widely grown in tropical climates for its cashew nuts and cashew apples.


Definition: A cashew nut.

icon arrow

apple

Phonetic: "/ˈæp.əl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A common, round fruit produced by the tree Malus domestica, cultivated in temperate climates.


Definition: Any of various tree-borne fruits or vegetables especially considered as resembling an apple; also (with qualifying words) used to form the names of other specific fruits such as custard apple, rose apple, thorn apple etc.


Definition: The fruit of the Tree of Knowledge, eaten by Adam and Eve according to post-Biblical Christian tradition; the forbidden fruit.


Definition: A tree of the genus Malus, especially one cultivated for its edible fruit; the apple tree.


Definition: The wood of the apple tree.


Definition: (in the plural) Short for apples and pears, slang for stairs.


Definition: The ball in baseball.


Definition: When smiling, the round, fleshy part of the cheeks between the eyes and the corners of the mouth.


Definition: A Native American or red-skinned person who acts and/or thinks like a white (Caucasian) person.


Definition: (ice hockey slang) An assist.

icon arrow

apple

Phonetic: "/ˈæp.əl/"

Part Of Speech: verb


Definition: To become apple-like.


Definition: To form buds.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.