sıvı düzeltici

Kullanım örnekleri

sıvı düzeltici
correction fluid
icon arrow

correction

Phonetic: "/kəˈɹɛkʃən/"

Part Of Speech: noun


Definition: The act of correcting.


Definition: A substitution for an error or mistake.


Definition: Punishment that is intended to rehabilitate an offender.


Definition: An amount or quantity of something added or subtracted so as to correct.


Definition: A decline in a stock market price after a large rise.


Definition: (procedure word, military) a station's indication that previous information was incorrect and will continue with correct information from the last correct transmitted

Example: I have four T-80 tanks at grid Three-niner-niner-four-eight-eight, Correction: Grid Three niner-niner-four-eight-five. How copy? Over.

icon arrow

fluid

Phonetic: "/ˈfluːɪd/"

Part Of Speech: noun


Definition: Any substance which can flow with relative ease, tends to assume the shape of its container, and obeys Bernoulli's principle; a liquid, gas or plasma.


Definition: A liquid (as opposed to a solid or gas).


Definition: (specifically, typically in the plural) Intravenous fluids.

icon arrow

fluid

Phonetic: "/ˈfluːɪd/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Of or relating to fluid.


Definition: In a state of flux; subject to change.


Definition: Moving smoothly, or giving the impression of a liquid in motion.


Definition: (of an asset) Convertible into cash.


Definition: Genderfluid.

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!