inci kefali

Kullanım örnekleri

inci kefali
pearl mullet
icon arrow

pearl

Part Of Speech: noun


Definition: A shelly concretion, usually rounded, and having a brilliant luster, with varying tints, found in the mantle, or between the mantle and shell, of certain bivalve mollusks, especially in the pearl oysters and river mussels, and sometimes in certain univalves. It is usually due to a secretion of shelly substance around some irritating foreign particle. Its substance is the same as nacre, or mother-of-pearl. Round lustrous pearls are used in jewellery.


Definition: Something precious.


Definition: A capsule of gelatin or similar substance containing liquid for e.g. medicinal application.


Definition: Nacre, or mother-of-pearl.


Definition: A whitish speck or film on the eye.


Definition: A fish allied to the turbot; the brill.


Definition: A light-colored tern.


Definition: One of the circle of tubercles which form the bur on a deer's antler.


Definition: The size of type between diamond and agate, standardized as 5-point.


Definition: A fringe or border.


Definition: A jewel or gem.


Definition: The clitoris.

icon arrow

pearl

Part Of Speech: verb


Definition: (sometimes figurative) To set or adorn with pearls, or with mother-of-pearl.


Definition: To cause to resemble pearls in shape; to make into small round grains.

Example: to pearl barley


Definition: To cause to resemble pearls in lustre or iridescence.


Definition: To resemble pearl or pearls.


Definition: To hunt for pearls

Example: to go pearling


Definition: To dig the nose of one's surfboard into the water, often on takeoff.

icon arrow

mullet

Phonetic: "/ˈmʌlət/"

Part Of Speech: noun


Definition: A fish of the family Mullidae (order Syngnathiformes), especially the genus Mullus (the red mullets or goatfish).


Definition: A fish of the family Mugilidae (order Mugiliformes) (the grey mullets).


Definition: Any of several species of freshwater fish in the sucker family (especially in the genus Moxostoma, the redhorses)

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!